Spawarki TIG oraz MIG - które wybrać?


Jaką spawarkę najlepiej zakupić dla swoich własnych potrzeb? Większość spawaczy ma dylemat wyboru pomiędzy spawarkami TIG oraz urządzeniami typu MIG. Wybór odpowiedniego urządzenia powinniśmy oprzeć przede wszystkim o przewidywany zakres prac jakie będą wykonywane przy jego użyciu.

Spawanie metodą TIG

Jak wygląda spawanie metodą TIG? W trakcie pracy urządzenia TIG tworzą specjalny łuk elektryczny ze spawanym materiałem za pomocą specjalnej, nietopliwej elektrody. Ten właśnie łuk pozwala na szybkie i skuteczne topienie materiału.

Podczas pracy spawarki TIG emitowany jest także obojętny chemicznie gaz (jak choćby argon lub hel), którego zadaniem jest osłona samej elektrody oraz spawanego elementu przed procesami utleniania.

Zalety i wady spawania metodą TIG

Spawarki TIG pozwalają na uzyskanie bardzo wysokiej jakości spawu, w praktycznie wszystkich rodzajach blach. Co ważne, te urządzenia są gotowe do pracy nawet z bardzo cienkimi blachami - minimalna grubość to już 0,5 mm.

Z drugiej strony, praca ze spawarkami TIG potrafi być męcząca - urządzenia mają niewielką wydajność, co znacznie wydłuża całą pracę. Warto jednak zauważyć, że obsługa spawarek TIG jest naprawdę prosta i nawet początkujący spawacz nie powinien mieć problemów z jej opanowaniem.

Spawarka TIG do aluminium?

Urządzenia TIG są szczególnie polecane do tworzenia spoin na stalach nierdzewnych i wysokostopowych. Idealnie sprawdzają się choćby w przypadku aluminium, ale również miedzi, niklu czy tytanu.

Spawanie metodą MIG/MAG

Spawarki MIG/MAG podczas pracy tworzą swoisty łuk elektryczny, który powstaje w przestrzeni pomiędzy drutem wychodzącym z podajnika (elektrodą) oraz spawanym materiałem. Przy spawaniu z dysz urządzenia emitowany jest również gaz osłonowy, który w zależności od spawarki może mieć dwie formy:

  • Gaz MIG - gazy chemicznie obojętne: argon, hel i inne
  • Gaz MAG - gazy chemicznie aktywne, jak na przykład dwutlenek węgla

Jak wygląda praca takiej spawarki? Urządzenie dozuje gaz, przez cały czas przesuwając drut do jeziorka spawalniczego (czyli metalowych elementów, które znajdują się w stanie płynnym podczas tworzenia spawu). Sam spawacz ma wpływ nie tylko na regulację napięcia prądu spawania czy jego natężenie, ale także może ustawić intensywność przepływu gazu oraz szybkość przesuwania drutu.

Zalety i wady spawania metodą MIG/MAG

Jedną z głównych przyczyn popularności tej metody jest jej ogromna wydajność. Dodatkowo, spawanie MIG/MAG pozwala na pracę z naprawdę szerokim zakresem materiałów, a w trakcie działania spawacz przez praktycznie cały czas obserwuje nie tylko sam łuk, ale również jeziorko spawalnicze.

Zastosowanie

Metoda spawania MIG sprawdzi się głównie przy łączeniach stopów kolorowych metali (nieżelaznych) oraz ich stopów, jak choćby miedź, magnez czy aluminium. Z kolei metoda MAG zalecana jest głównie do pracy ze stalą konstrukcyjną (różne rodzaje - nisko i wysokostopowe oraz niestopowe).

Jaką spawarkę MIG/MAG wybrać?

Chciałoby się rzec - najlepiej markową - ale zazwyczaj to nie wystarczy do określenia najlepszego sprzętu. Wybierając spawarki MIG należy wziąć pod uwagę przede wszystkim maksymalny prąd spawania. Generalnie, im większa ma być założona wydajność urządzenia, tym wyższy powinien być parametr maksymalnego prądu spawania. O ile w przypadku urządzeń do zastosowań prywatnych bez problemu wystarczyć powinny wartości rzędu 20-30%, o tyle do użytku profesjonalnego rozważyć można zakup spawarki MIG z maksymalnym prądem spawania ponad 60%.

Warto spróbować określić maksymalną grubość materiałów, które będą spawane. Jak to obliczyć? Można założyć, że każdy milimetr grubości spawanego elementu wymaga natężenia prądu o wielkości około 30÷40A.

Używane spawarki

Czy warto wybrać spawarkę z drugiej ręki? O ile jest to urządzenie, które zostało dokładnie sprawdzone przed zakupem, a sprzedający daje gwarancję rozruchową na jego działanie to zdecydowanie warto! Pozwoli to na dosyć znaczne oszczędności w stosunku do zakupu nowego urządzenia.