Czym są osuszacze ziębnicze?
Osuszacze ziębnicze, jak sama nazwa wskazuje, służą do usuwania wilgoci z powietrza. Zasada ich działania jest stosunkowo prosta: urządzenie schładza powietrze do temperatury bliskiej zamarzaniu wody, wskutek czego wilgoć w powietrzu skrapla się. Skropliny zbierane są w separatorze wody, a osuszacz odprowadza je na zewnątrz. Co jeszcze warto wiedzieć o osuszaczach?
Rodzaje osuszaczy ziębniczych
Osuszacze ziębnicze można podzielić na dwa rodzaje: osuszacze powietrza atmosferycznego oraz powietrza sprężonego. Pierwsze z nich znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie skraplanie się pary wodnej byłoby szkodliwe, a poziom wilgotności musi być kontrolowany. Przykładem mogą być różnego rodzaju archiwa i pomieszczenia, gdzie przechowuje się papier (lub podobne materiały higroskopijne) lub miejsca związane z przetwórstwem żywności, takie jak mleczarnie, przetwórnie mięsa itp. Osuszacze ziębnicze powietrza atmosferycznego często można spotkać też w pomieszczeniach podziemnych, piwnicach i wielu innych miejscach, w których poziom wilgotności może być za wysoki. Drugi typ osuszaczy ziębniczych to osuszacze sprężonego powietrza. Ich zadaniem jest usuwanie wilgoci z powietrza pod ciśnieniem. Można spotkać je w sprężarkach powietrza, gdzie uzdatniają wytwarzane przez nie powietrze. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle i warsztatach, gdzie niezbędne jest używanie odpowiednio przygotowanego powietrza.
Budowa osuszacza
Osuszacze skonstruowane z kilku podstawowych modułów. Wśród nich znajduje się separator czynnika ziębniczego, który dba o to, aby do sprężarki czynnika trafiał czynnik wyłącznie w stanie gazowym. Sprężarka z kolei odpowiada za doprowadzanie czynnika do wysokiego ciśnienia i wyższej temperatury. Kolejnymi istotnymi elementami są skraplacz i jego wentylator, który schładza czynnik ziębniczy i zmienia go z gazu w ciecz. Warto wspomnieć też o filtrze zabezpieczającym zawór przed zanieczyszczeniami i samym zaworze rozprężnym. Ten z kolei redukuje ciśnienie czynnika ziębniczego i obniża jego temperaturę. Istotne jest też obejście gorącego gazu, które umożliwia regulację ilości czynnika przechodzącego przez wymiennik ciepła.